sobota, 07 21st

Last updateSo, 30 Cze 2018 2pm

Wychowanie patriotyczne

Konferencja „Polacy ratujący Żydów”

24 kwietnia 2018 r. uczniowie kl. 6a, 7a i 7b, wraz z bibliotekarzem p. E. Stawarz, uczestniczyli w konferencji pt. „Polacy ratujący Żydów”, która odbyła się w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Honorowym gościem konferencji była Pani Maria Krasnodębska – przyjaciel naszej szkoły, żołnierz WiN, prześladowana w czasie komunizmu. Pani M. Krasnodębska to żywy świadek historii, zaangażowana w udzielanie pomocy ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Za uratowanie życia Żydom została odznaczona medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Uczniowie mogli wysłuchać wspomnień Pani Marii dotyczących historii jej rodziny zaangażowanej w ratowanie ludności pochodzenia żydowskiego. Młodzież obejrzała również prezentację multimedialną poświęconą osobom , które ratowały życie Żydom, jak również powojennym losom uratowanych od zagłady. Na zakończenie uczniowie zobaczyli wystawę poświęconą rodzinie Ulmów, którzy są niejako symbolem ludzi niosących pomoc ludności żydowskiej. Bardzo dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tej bardzo ciekawej lekcji historii.

Jesteś tutaj: Start Wychowanie patriotyczne Konferencja „Polacy ratujący Żydów”