Wydarzenia biblioteczne
Kontakt z Nami
Dziennik
Otwórz Panel

Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej,  która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

14 pazdziernika

Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) – była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego powołał ją 14 października 1773 r. Sejm Rozbiorowy. Działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty – od szkół elementarnych przez gimnazja aż do uczelni wyższych. Zaczęto nauczać w języku polskim. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego i wychowanie obywatelskie. Wprowadzono też elementy wychowania fizycznego.

Komisja uregulowała również podstawy prawne zawodu nauczycielskiego i stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów. Zdecydowano o utworzeniu seminariów nauczycielskich przy uniwersytetach.

Kres działaniom Komisji Edukacji Narodowej położyła utrata niepodległości Polski, ale wiele wprowadzonych przez nią rozwiązań miało kontynuację.

W różnych krajach nauczyciele obchodzą swoje święto w różnych dniach. Przykładowo na Tajwanie obchodzone jest ono 28 września w dniu urodzin Konfucjusza, a w Czechach i na Słowacji – 28 marca, czyli w dniu urodzin Jana Amosa Komeńskiego – XVII-wiecznego pedagoga, filozofa, reformatora. W Albanii – 7 marca – upamiętniając  powstanie pierwszej szkoły świeckiej, a w  Indiach  – 5 września, w dniu urodzin Sarvepalli Radhakrishnan, byłego prezydenta.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej  w szkołach i innych placówkach oświatowych odbywają się zazwyczaj uroczyste akademie, przedstawienia i inne wydarzenia. Ponadto z tej okazji wręczane są nauczycielom medale i nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji z wierszami naszych uczniów przesłanymi na konkurs „Literacki Dzień Nauczyciela” - preferowana przeglądarka Google Chrome.

A4 Infociacho