Wychowanie patriotyczne

12 grudnia 2018 r. uczniowie klas VI i VII pod opieką wychowawczyń uczestniczyli w IV Rajdzie Pieszym im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”.

„Vis” był dowódcą oddziału Narodowych Sił Zbrojnych w powiecie janowskim. Został zamordowany na Zamku Lubelskim przez Urząd Bezpieczeństwa. Podczas przesłuchań wykazał się heroiczną postawą. Nie wydał nikogo z konspiracji, dzięki temu kilkaset rodzin uniknęło śmierci i prześladowań. Miejsce pochówku bohatera pozostaje nieznane.

Rajd został zorganizowany przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego przy współpracy z Muzeum Regionalnym w Janowie Lubelskim, Sekcją Sportowo-Obronną Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszeniem im. Kazimierza Wielkiego oraz Parkiem Rekreacji ZOOM Natury.

Uczestnicy Rajdu pokonali 11-kilometrową trasę, odwiedzili miejsca związane z historią „Visa” i z polskim podziemiem niepodległościowym, tablice i pomniki pamiątkowe w kościele i na rynku w Janowie Lubelskim. Mieli również okazję zobaczyć dom rodzinny Wincentego Sowy i wysłuchać wspomnień jego siostry podczas połączenia telefonicznego.

Była to niezapomniana żywa lekcja historii.

Kolejnym elementem rajdu były zajęcia sportowe w Parku ZOOM Natury. Pod okiem instruktorów z Sekcji Sportowo-Obronnej ZŻNSZ uczniowie przeszli szkolenie m.in. z zielonej taktyki. Wysłuchali także biografii „Visa” i prelekcji o polskim podziemiu niepodległościowym na Lubelszczyźnie.

Miłym akcentem na zakończenie był wspólny gorący posiłek i ognisko. Nasi uczniowie wrócili z rajdu zadowoleni i pełni wrażeń.