Wychowanie patriotyczne
Kontakt z Nami
Dziennik
Otwórz Panel

11 listopada 2019r po raz czwarty w centrum Lublina i Starego Miasta odbył się bieg „Nocna Mila Niepodległości” organizowany przez Kuratorium Oświaty w Lublinie we współpracy z Fundacją „Ruch Solidarności Rodzin”. Celem imprezy było promowanie kultury fizycznej i historii Polski.

Z okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości dnia 31 października 2019 r nauczyciele wychowania fizycznego przy współpracy przedstawicieli sekcji sportowej Samorządu Uczniowskiego zorganizowali i przeprowadzili Turniej w „Dwa ognie” dla klas IV.

Szanowni Państwo,

w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła do hymnu”.

 W tym roku do wspólnego śpiewania hymnu, w piątek, 8 listopada o godz. 11:11, przystąpiło w sumie 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce i poza granicami kraju. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa zaangażowania.

 Z poważaniem

Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN

szkola do hymnu

 

          W dniu 21.11.2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rynek 11 odbyła się lekcja biblioteczna, w której wzięli udział uczniowie klas siódmych. Gawędę historyczną podczas spotkania pt. „Z orłem na czapce” przygotował i wygłosił pan Grzegorz Sztal. Żołnierski mundur, nakrycie głowy oraz towarzyszący im orzeł, na przestrzeni wielu lat historii naszego kraju odegrały dla walczących na frontach całego świata żołnierzy wielką rolę. Stały się wartością cenniejszą niż życie. Cieszymy się, że mogliśmy poznać dzieje żołnierskiego umundurowania i z tej perspektywy zgłębiać historię naszej Ojczyzny.

13 listopada 2019 r. wraz z Naszymi Patronami, Dyrekcją, Nauczycielami, Pracownikami Szkoły, Rodzicami i Uczniami świętowaliśmy 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Klasa V B pod opieką p. Katarzyny Kruk i p. Roberta Giergisiewicza wspólnie z Chórem szkolnym i oddziałem „0” pod opieką p. Doroty Ostrowskiej przygotowali lekcję historii Odzyskanie niepodległości w literaturze i muzyce. Wzruszającą i podniosłą uroczystość, recytacją swojego wiersza uświetniła p. Marianna Krasnodębska. Napisany odręcznie wiersz, wygłoszony przez Naszą Patronkę, trafił jako pamiątka do Kroniki Szkoły Podstawowej nr 24.

    Dnia 3 marca 2020 r. uczniowie kl. 7a, 7b, 8a i 8b wzięli udział w sesji historycznej "Bohaterowie tacy jak Wy", która odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Sesja została zorganizowana w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 12 grudnia 2018 r. uczniowie klas VI i VII pod opieką wychowawczyń uczestniczyli w IV Rajdzie Pieszym im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”.

 „Vis” był dowódcą oddziału Narodowych Sił Zbrojnych w powiecie janowskim. Został zamordowany na Zamku Lubelskim przez Urząd Bezpieczeństwa. Podczas przesłuchań wykazał się heroiczną postawą. Nie wydał nikogo z konspiracji, dzięki temu kilkaset rodzin uniknęło śmierci i prześladowań. Miejsce pochówku bohatera pozostaje nieznane. 

Rajd został zorganizowany przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego przy współpracy z Muzeum Regionalnym w Janowie Lubelskim, Sekcją Sportowo-Obronną Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszeniem im. Kazimierza Wielkiego oraz Parkiem Rekreacji ZOOM Natury.

Uczestnicy Rajdu pokonali 11-kilometrową trasę, odwiedzili miejsca związane z historią „Visa” i z polskim podziemiem niepodległościowym, tablice i pomniki pamiątkowe w kościele i na rynku w Janowie Lubelskim. Mieli również okazję zobaczyć dom rodzinny Wincentego Sowy i wysłuchać wspomnień jego siostry podczas połączenia telefonicznego.

Była to niezapomniana żywa lekcja historii.

Kolejnym elementem rajdu były zajęcia sportowe w Parku ZOOM Natury. Pod okiem instruktorów z Sekcji Sportowo-Obronnej ZŻNSZ uczniowie przeszli szkolenie m.in. z zielonej taktyki. Wysłuchali także biografii „Visa” i prelekcji o polskim podziemiu niepodległościowym na Lubelszczyźnie.

Miłym akcentem na zakończenie był wspólny gorący posiłek i ognisko. Nasi uczniowie wrócili z rajdu zadowoleni i pełni wrażeń.

Aby uczcić Dzień Wszystkich Świętych dzieci z grupy 0 zapaliły znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Uczniowie dowiedzieli się o znaczeniu walki żołnierzy na różnych frontach oraz utrwalili sobie wiadomości o postaci dowódcy Józefa Piłsudskiego.

A4 Infociacho