Wychowanie patriotyczne
Spacer po szkole   
Dziennik
Otwórz Panel

Dnia 3.05.2022 r. Szkoła Podstawowa nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny uczestniczyła w uroczystych obchodach Święta Narodowego 3 Maja w Lublinie.

Poczet sztandarowy naszej szkoły godnie reprezentował całą społeczność szkolną podczas mszy św. w Archikatedrze Lubelskiej w intencji ojczyzny, której przewodniczył Ks. Arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski.

3 maja obchodzimy 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji przygotowanej z tej okazji.

Link do prezentacji -> Konstytucja 3 Maja

W dniu 15 kwietnia 2011 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość zasadzenia dębu pamięci. Wzięły w niej udział władze miasta, zaproszeni goście, pracownicy szkoły i ówcześni uczniowie.

„ Dąb Katynski” to drzewo, które symbolizuje męstwo i dzielność. Nasze drzewo pamięci poświęcone zostało Tadeuszowi Stachurskiemu, lubelskiemu funkcjonariuszowi Policji Państwowej.

Tadeusz  Stachurski urodził się w 1900 r. w Lublinie. Jako młody funkcjonariusz w wieku 29 lat wyjechał na Śląsk, gdzie pełnił obowiązki posterunkowego w Śląskiej Szkole Policji.  W sierpniu 1939 r. w wyniku mobilizacji znalazł się w szeregach Rezerwy Policji Województwa Śląskiego. Policjant dostał się do niewoli, trafił do obozu w Ostaszkowie. Wiosną 1940 r. został zamordowany w Twerze. Pochowano go w zbiorowej mogile w  Miednoje.


Jego nazwisko widnieje pod nr 14132, na 283 stronie listy pomordowanych przez NKWD w 1940 r. oraz ma swoją tabliczkę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie w Kaplicy Katyńskiej. Występuje również w Księdze Cmentarnej Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje. 

Dzisiejsza uroczystość wpisuje się w 82. rocznicę upamiętnienia zbrodni katyńskiej. Stajemy się jednym z ogniw łańcucha pamięci kolejnych pokoleń.

Uczniowie klasy IVb i Va przygotowali krótkie przedstawienie upamiętniające wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

11 listopada 2021 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział, w kolejnej już edycji biegu „6 Mila Pamięci Ofiar Komunizmu”. Sportowa rywalizacja w tym dniu upamiętnia wydarzenie z 17 września 1939 - napaść ZSRR na Polskę podczas II wojny światowej. Bieg odbył się w Ogrodzie Saskim z zachowaniem wszelkich obostrzeń epidemiologicznych. Uczestnicy imprezy rywalizowali na dystansie jednej mili lądowej czyli 1609 metrów długości.

Celem biegu była popularyzacja wśród młodych ludzi historii kraju, krzewienie pamięci o bohaterach walczących o wolność oraz promowanie rodzinnego i prozdrowotnego stylu życia. Szkołę naszą reprezentowało 8 uczniów z klas IV-VIII oraz rodzice. Na szczególną uwagę zasługuje zajęcie II miejsca w swojej kategorii wiekowej przez Lenę Wilczek oraz Konrada Kamińskiego z klasy VI b.

Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom !

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji „Szkoła pamięta”. Miło mi poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 11 tysięcy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. 

Pan Lech Marczak w mundurze oddziału Szarugi

 LechMarczak

Wspomnienia oddziału Szarugi

28 04 2021 r. gościł w murach naszej szkoły Pan Lech Marczak, Prezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej. Nasz gość spotkał się on line z uczniami klas piątych, szóstych i siódmych. W czasie spotkania opowiedział nam o losach partyzantów Aleksandra Sarkisowa- Szarugi. Formacja Szarugi była specjalnym lotnym odziałem AK do przejmowania zrzutów z Zachodu oraz zabezpieczania lądowisk samolotów. Jedną ze słynnych akcji, w których uczestniczyli Szarugowcy było zabezpieczenie w kwietniu 1944 r. lądowania samolotu alianckiego „DAKOTA”, który wystartował z Brindisi we Włoszech i lądował na polu w podlubelskiej miejscowości Matczyn. Akcja ta przeszła do historii pod kryptonimem „Most I”. Była to jedna z najsłynniejszych akcji polskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. W działaniach tych czynnie uczestniczył Ryszard Marczak ps. Tur "- ojciec Lecha Marczaka i jego dziadek – legionista, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej sierż. Marek Marczak. Partyzanci byli narażeni na ciągłe niebezpieczeństwo, w lutym 1944 w walce z Niemcami pod Marysinem zginęło dwudziestu młodych żołnierzy Szarugi a wielu innych zostało rannych.

 Powojenne losy partyzantów układały się różnie, niektórym udało się uciec przed represjami, inni zostali wywiezieni do obozów w głąb Rosji. Jednak przetrwała przyjaźń i pamięć.Dzięki takim osobom, jak nasi patroni, uczniowie mogą bliżej poznać historię żołnierzy niezłomnych,awiedza o ich dokonaniach i poświęceniustała się inspiracją dla młodego pokolenia.

zonierze oddzialu Szarugi

Żołnierze oddziału Szarugi

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prezentacji przygotowanej z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

A4 Infociacho