Wydarzenia biblioteczne
Spacer po szkole   
Dziennik
Otwórz Panel

Święto 11 listopada upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Ustanowiono je ustawą sejmową z 23 kwietnia 1937 roku, podpisaną przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Po II wojnie światowej 22 lipca 1945 r. powołana przez partię komunistyczną Krajowa Rada Narodowa w specjalnej ustawie   zniosła obchody niepodległości. Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym.

10 listopada przybył do Warszawy, uwolniony z twierdzy magdeburskiej, Józef Piłsudski.

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny.

W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)

  afisz

Afisz informujący o sformowaniu Tymczasowego Rządy Ludowego Republiki Polskiej

 

W latach 1919–1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym. Organizowano je zazwyczaj w pierwszą niedzielę po 11 listopada. Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości 14 listopada 1920.

Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości dopiero ustawą z dn. 23 kwietnia 1937r. Miało ono łączyć odzyskanie suwerenności państwowej z zakończeniem I wojny światowej oraz upamiętniać Józefa Piłsudskiego.

Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939–1945 jawne świętowanie polskich świąt państwowych było niemożliwe. Organizatorzy przygotowywanych konspiracyjnie obchodów rocznicy 11 listopada byli narażeni na dotkliwe represje. Jednak mimo to pamięć o Święcie Niepodległości starano się podtrzymywać. W dniach poprzedzających 11 listopada na murach, ogrodzeniach, płytach chodnikowych pojawiały się afisze, ulotki i napisy „Polska żyje”, „Polska zwycięży”, „Polska walczy”, „Jeszcze Polska nie zginęła”, a od 1942 roku także znak Polski Walczącej.

W 1945 ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN, i jednocześnie zniesiono Święto Niepodległości. W okresie PRL obchody rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada organizowane były nielegalnie przez środowiska niepodległościowe w tym piłsudczykowskie. Organizatorzy i uczestnicy tych uroczystości często byli represjonowani przez ówczesne władze państwowe.

Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”. Współcześnie obchody Święta Niepodległości to nie tylko uroczystości państwowe organizowane na  placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. To również Bieg Niepodległości, Koncert Niepodległości organizowany w Muzeum Powstania Warszawskiego, wykłady i inscenizacje historyczne, koncerty patriotyczne czy parady ulicami miast.

W tym roku ze względu na zagrożenie epidemiologiczne oficjalne obchody uroczystości będą miały dużo skromniejszy charakter.

IMG 20201113 094414

 IMG 20201113 094436

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach on line.

Wiele ciekawych wydarzeń związanych z rocznicą Odzyskania Niepodległości można znaleźć on line .

Najmłodszym proponujemy grę połączoną ze zwiedzaniem dworku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Z wizytą u Dziadka :

Link :

https://niepodlegla.men.gov.pl/niepodlegla/mission1/

Polskie Radio jedynka 11 listopada 2020 wyemituje dla dzieci słuchowisko „ Z głową w chmurach , czyli opowieść o Jadwidze Piłsudskiej ”

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie tutaj:

https://www.polskieradio.pl/7/5609/Artykul/2616874,Z-glowa-w-chmurach-czyli-opowiesc-o-Jadwidze-Pilsudskiej-Sluchowisko-dla-dzieci

Muzeum Historii Polski z okazji Święta Niepodległości przygotowało dla dzieci grę „ Tak zmienił się świat ” . Zagrać w grę i zdobyć nagrody można będzie od 11 listopada poprzez aplikację internetową przystanekniepodleglosc.muzhp.pl.

Artykuł o grze :

http://doxa.fm/slider/z-okazji-swieta-niepodleglosci-mozna-zagrac-online-w-gre-tak-zmienil-sie-swiat/

Szanowni Państwo Rodzice

 Informujemy o rozpoczynającej się rekrutacji uczniów do klasy pierwszej na rok szkolny 2024/2025.

Zgłoszenie dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły

Do publicznej szkoły podstawowej z określonym obwodem, dzieci zamieszkałe w tym obwodzie przyjmuje się z urzędu, na podstawie zgłoszenia. Podpisany przez rodziców wniosek zgłoszeniowy należy złożyć w sekretariacie szkoły. Zgłoszenia dziecka można dokonać również w systemie rekrutacyjnym

Terminy składania zgłoszeń: od 26 lutego 2024r. do 11 marca 2024r.

 

Rekrutacja dla dzieci spoza obwodu szkoły

Rekrutacja na wolne miejsca dla kandydatów spoza obwodu danej szkoły, wymaga złożenia wniosku o przyjęcie do szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

Termin składania wniosków rekrutacyjnych:

od 19 marca 2024 r. godz. 8.00 do 26 marca 2023 r. godz. 14.00

 

 

A4 Infociacho