Wychowanie patriotyczne

W dniu 9 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyły się główne uroczystości z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W uroczystościach wzięli udział Patroni Szkoły – Partyzanci Lubelszczyzny kpt. Jan Gromadzki (AK), Zdzisław Bednarczyk (Prezes AK Koła Podole), mjr Czesław Siepsiak (AK), Jan Kusz (członek BCh), Pani Marianna Krasnodębska – żołnierz AK, Pani Magdalena Rozenbajgier (Przewodnicząca Rady Rodziców) oraz nauczyciele, uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły.

Apel rozpoczął się uroczystym odśpiewaniem 4 zwrotek hymnu „Mazurka Dąbrowskiego” przez całą społeczność szkolną, zarówno tą zgromadzoną na sali gimnastycznej jak i tą na korytarzach. Tym samym nasza szkoła włączyła się w ogólnopolski projekt „Hymn dla Niepodległej”, w którym wzięło udział ponad 24 tys. szkół. Pani Dyrektor Barbara Wanat przybliżyła nam krótko historię i okoliczności odzyskania Niepodległości przez Polskę. Głos zabrały także  p. M. Krasnodębska oraz p. M. Rozenbajgier. Wszyscy uczciliśmy również minutą ciszy pamięć o ś.p. kapitanie Wojciechu Bojarczuku, który odszedł od nas 8 listopada.

Uroczystość była również okazją do wręczenia nagród uczniom klas starszych w konkursie pt. „Rodzinne czytanie dla Niepodległej”. Następnie rozpoczęła się część artystyczna pt. „Nasza Niepodległa”. Dzieci przybliżyły nam historię Polski, recytowały piękne wiersze patriotyczne, a całość uświetnił chór szkolny śpiewając piękne pieśni. Całość przygotowały p. J. Kahlan, p. E. Stawarz, p. E. Wróbel i p. D. Ostrowska.

Uroczystość wywołała w naszych sercach wiele wzruszeń i dumę z tego, że jesteśmy Polakami.