Wychowanie patriotyczne
Kontakt z Nami
Dziennik
Otwórz Panel

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 24 zgodnie z tradycją dba o utrzymanie łączności z Patronami - Partyzantami Lubelszczyzny.

kapitanNauczyciele

27.04 2021 odwiedził nas Kapitan Jan Gromadzki żołnierz AK WiN, partyzant oddziału Zdzisława Brońskiego “Uskok”. Nasz Patron w czasie lekcji on line spotkał się z uczniami. Na początku spotkania Pani Dyrektor przywitała i przedstawiła gościa uczniom klasy czwartej A, czwartej B, piątej B, szóstej B, siódmej B i C oraz dwóch klas ósmych. W żywej lekcji z Patronem uczestniczyło 130 uczniów naszej szkoły

.

Pan Jan Gromadzki pochodzi z niewielkiej wsi w okolicach Piask . Do konspiracji trafił dzięki ojcu, który, wykonując zawód studniarza, nawiązał szerokie kontakty w okolicy. W domu rodzinnym odbywały się tajne spotkania członków podziemnej organizacji. Pan Jan jako młody chłopak interesował się wszystkim dookoła i koniecznie chciał się dowiedzieć, co się dzieje w jego domu. Widząc jego zaangażowanie, ojciec i starszy brat wciągnęli go do konspiracji i powierzyli zadania przenoszenia dokumentów i innych przesyłek do sąsiednich wsi, gdzie znajdowały się tajne placówki.

Młody chłopak został łącznikiem oddziału Zdzisława Brońskiego “Uskoka, który nadał mu pseudonim “Jarząbek”. Później kapitan Gromadzki był łącznikiem ostatniego z ukrywających się żołnierzy podziemia Józefa FranczakaLalka “. Działalność tę prowadził również po przejęciu władzy przez komunistów. Urząd Bezpieczeństwa zaciekle tropił żołnierzy AK WIN. Pan Gromadzki był dwukrotnie aresztowany, ubecy torturami chcieli na nim wymusić zeznania, jednak on nie wydał kolegów. 

Za swoja działalność niepodległościową pan Jan Gromadzki został w roku 2008 odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

Żywa lekcja historii wywarła na nas duże wrażenie. Barwna i ciekawa opowieść naszego gościa   przybliżyła nam losy bohaterów, którzy decyzję o przystąpieniu do walki podjęli w bardzo młodym wieku. Za przynależność do AK i WiN byli w czasach tak zwanej Ludowej Polski   prześladowani i dopiero w ostatnich latach przywrócono im należne miejsce w panteonie bohaterów.

Jako szkoła nosząca imię Partyzantów Lubelszczyzny chcemy uczyć szacunku do naszych Patronów i utrwalić pamięć o ich losach.

Zdjęcia udostępnione przez pana kapitana:

kapitan

kapitan2

Kapitan Jan Gromadzki w mundurze galowym

 

zolnierze

Żołnierze AK WiN uczestniczą w uroczystościach państwowych

 

Kapitan Jan Gromadzki przyjmuje odznaczenie z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego

A4 Infociacho