Pedagog szkolny, Pedagog specjalny

8.50- 11.20- wspomaganie ucznia w klasie podczas lekcji

8.00- 12.10- wspomaganie ucznia w klasie podczas lekcji

1. Rewalidacja

Termin rewalidacja pochodzi od łacińskich słów  re– znów, validus – mocny.  Oznacza przywracanie człowiekowi pełnej sprawności. Jest procesem wychowawczym, z zaplanowanymi celami, uwzględniającym wiedzę teoretyczną i działanie skierowane na osobę niepełnosprawną; usprawnianie zaburzonych funkcji rozwojowych i intelektualnych.

1. Zajęcia rewalidacyjne w naszej szkole prowadzą pedagodzy specjalni.
  2. Cel

Głównym celem zajęć rewalidacyjnych jest przywracanie sprawności w obniżonych sferach, aby zapewnić danej osobie jak najlepsze funkcjonowanie.

1. Kierunki oddziaływań rewalidacyjnych:
  • maksymalne usprawnianie, rozwijanie tych wszystkich funkcji psychicznych i fizycznych,które są najsilniejsze i najmniej zaburzone,
  • optymalne korygowanie funkcji zaburzonych, poprzez ich wyćwiczenie,
  • kompensowanie deficytów za pomocą mocnych stron danej osoby,
  • dynamizowanie rozwoju
  • budowanie pozytywnej samooceny
  1. Zasady

Kierujemy się nimi w ramach pracy rewalidacyjnej. Nie odbiegają one od zasad pedagogiki specjalnej, ale uwzględniają też specyfikę zajęć indywidualnych.

1. Możliwie pełna indywidualizacja  pracy z każdym dzieckiem.
  2. Stawianie zadań dostosowanych do możliwości dziecka i zapewnienie warunków poprawnego wykonywania ćwiczeń.
  3. Powolne, systematyczne przechodzenie od zadań łatwiejszych do trudniejszych, od prostych do bardziej złożonych.
  4. Zapewnienie warunków do utrwalania prawidłowych umiejętności i likwidowania niekorzystnych nawyków.
  5. Dostosowywanie czasu trwania poszczególnych ćwiczeń do wydolności dziecka.
  6. Mobilizowanie dziecka do wykonywania zadań poprzez stosowanie różnorodnych form ćwiczeń. (za: Gąsowska i Pietrzak-Stępkowska, 1994)
  1. Metody i techniki postępowania rewalidacyjnego

Podczas naszej pracy łączymy wiele różnorodnych metod i technik pracy, o ile ich zastosowanie jest diagnozą pedagogiczną i przynosi określone korzyści dziecku.