Wiadomości pedagogów

Wyróżnienia otrzymali:

Lena Adamczyk- klasa II a

Aisza  Borchaszwili- klasa III a

Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom.

Z inicjatywy Rzecznika Praw Pacjenta został utworzony poradnik dla dzieci i młodzieży, a także rodziców i opiekunów o zdrowiu psychicznym.
Poradnik „Z psychiatrią na Ty!” jest realizowany w ramach porozumienia naukowego zawartego pomiędzy Rzecznikiem Praw Pacjenta a Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. Zaproszenie do współpracy nad realizacją tego projektu edukacyjnego przyjęły także Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Nastoletni Azyl. Autorami pytań są pacjenci oddziałów psychiatrii w całej Polsce. Pytania dotyczą wszelkich kwestii związanych z leczeniem, organizacją opieki czy uwarunkowaniami zaburzeń psychicznych.

Poradnik dostępny jest pod linkiem:

Poradnik będzie stopniowo rozszerzany o kolejne pytania i odpowiedzi. Będzie dostępny online na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta. Zaletą poradnika jest fakt, iż odpowiedzi na pytania przygotowują osoby, które na co dzień pracują z młodymi pacjentami.

Stowarzyszenie RYSA zaprasza na cykl zajęć edukacyjnych dla uczniów z klas VI – VIII oraz Rodziców. Oferuje bezpłatną pomoc w zakresie mediacji, wsparcia psychologicznego, pedagogicznego oraz prawnego a także zajęcia edukacyjne z zakresu umiejętności wychowawczych, profilaktyki uzależnień, kształtujących u młodzieży umiejętności społeczne.

TERMINY ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW (cykl 4 spotkań):

I grupa: 4.V, 11.V, 18.V, 25.V – w godzinach 13.00- 16.00

II grupa: 4.V, 11.V, 18.V, 25.V – w godzinach 16.00- 19.00

III grupa:10.V, 17.V,24.V,31.V - w godzinach 9.00- 12.00

TERMINY SPOTKAŃ DLA RODZICÓW (cykl 4 spotkań):

I grupa: 6.V, 13.V, 20.V, 27.V- w godzinach 9.00- 12.00

II grupa: 8.V, 15.V, 22.V, 29.V- w godzinach 15.30- 18.30

Inne informacje można uzyskać dzwoniąc na numer: 663-788-698 lub za pośrednictwem e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

autyzm

Jak co roku 2 kwietnia obchodzone są Światowe Dni Świadomości Autyzmu. Symbolicznym kolorem autyzmu jest kolor niebieski. W tym roku ze względu na pandemię nie możemy zamanifestować swojej solidarności z osobami ze spektrum autyzmu niebieskim strojem w szkole czy miejscu pracy. Ubierzmy się więc na niebiesko w domu. A dzięki wiedzy i świadomości możemy wspólnie budować zrozumienie i akceptację dla osób z autyzmem.  Porozmawiajmy, przemyślmy, podyskutujmy…

Polecam przeczytanie ciekawych książek podejmujących tematykę autyzmu/ zespołu Aspergera.

Zapraszamy do przeczytania artykułu "JAK SKUTECZNIE PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO EGZAMINU?" -> Link

Depresja – poważna choroba, która dotyka nie tylko dorosłych, lecz także dzieci i młodzież. Jak ją rozpoznać? Jak pomagać?

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że depresję można rozpoznać u 0,3% dzieci w wieku przedszkolnym, 2% dzieci w młodszych klasach szkoły podstawowej i u 4–8% nastolatków. Około 25% osób dorosłych z zaburzeniami nastroju swoich pierwszych objawów depresji doświadczyło w okresie adolescencji. W przypadku dzieci jednakowo często chorują dziewczynki i chłopcy. U nastolatków diagnoza pojawia się częściej u dziewcząt. (Głos Pedagogiczny nr 101, Uczeń z objawami depresji Małgorzata Łuba)

Zamiast klapsów. Jak z szacunkiem i miłością wyznaczać dziecku granice. Zachęcamy do lektury.

Do poczytania