Wychowanie patriotyczne
Kontakt z Nami
Dziennik
Otwórz Panel

11 listopada 2021 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział, w kolejnej już edycji biegu „6 Mila Pamięci Ofiar Komunizmu”. Sportowa rywalizacja w tym dniu upamiętnia wydarzenie z 17 września 1939 - napaść ZSRR na Polskę podczas II wojny światowej. Bieg odbył się w Ogrodzie Saskim z zachowaniem wszelkich obostrzeń epidemiologicznych. Uczestnicy imprezy rywalizowali na dystansie jednej mili lądowej czyli 1609 metrów długości.

Celem biegu była popularyzacja wśród młodych ludzi historii kraju, krzewienie pamięci o bohaterach walczących o wolność oraz promowanie rodzinnego i prozdrowotnego stylu życia. Szkołę naszą reprezentowało 8 uczniów z klas IV-VIII oraz rodzice. Na szczególną uwagę zasługuje zajęcie II miejsca w swojej kategorii wiekowej przez Lenę Wilczek oraz Konrada Kamińskiego z klasy VI b.

Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom !

Uczniowie klasy IVb i Va przygotowali krótkie przedstawienie upamiętniające wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji „Szkoła pamięta”. Miło mi poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 11 tysięcy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. 

Pan Lech Marczak w mundurze oddziału Szarugi

 LechMarczak

Wspomnienia oddziału Szarugi

28 04 2021 r. gościł w murach naszej szkoły Pan Lech Marczak, Prezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej. Nasz gość spotkał się on line z uczniami klas piątych, szóstych i siódmych. W czasie spotkania opowiedział nam o losach partyzantów Aleksandra Sarkisowa- Szarugi. Formacja Szarugi była specjalnym lotnym odziałem AK do przejmowania zrzutów z Zachodu oraz zabezpieczania lądowisk samolotów. Jedną ze słynnych akcji, w których uczestniczyli Szarugowcy było zabezpieczenie w kwietniu 1944 r. lądowania samolotu alianckiego „DAKOTA”, który wystartował z Brindisi we Włoszech i lądował na polu w podlubelskiej miejscowości Matczyn. Akcja ta przeszła do historii pod kryptonimem „Most I”. Była to jedna z najsłynniejszych akcji polskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. W działaniach tych czynnie uczestniczył Ryszard Marczak ps. Tur "- ojciec Lecha Marczaka i jego dziadek – legionista, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej sierż. Marek Marczak. Partyzanci byli narażeni na ciągłe niebezpieczeństwo, w lutym 1944 w walce z Niemcami pod Marysinem zginęło dwudziestu młodych żołnierzy Szarugi a wielu innych zostało rannych.

 Powojenne losy partyzantów układały się różnie, niektórym udało się uciec przed represjami, inni zostali wywiezieni do obozów w głąb Rosji. Jednak przetrwała przyjaźń i pamięć.Dzięki takim osobom, jak nasi patroni, uczniowie mogą bliżej poznać historię żołnierzy niezłomnych,awiedza o ich dokonaniach i poświęceniustała się inspiracją dla młodego pokolenia.

zonierze oddzialu Szarugi

Żołnierze oddziału Szarugi

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prezentacji przygotowanej z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 24 zgodnie z tradycją dba o utrzymanie łączności z Patronami - Partyzantami Lubelszczyzny.

kapitanNauczyciele

27.04 2021 odwiedził nas Kapitan Jan Gromadzki żołnierz AK WiN, partyzant oddziału Zdzisława Brońskiego “Uskok”. Nasz Patron w czasie lekcji on line spotkał się z uczniami. Na początku spotkania Pani Dyrektor przywitała i przedstawiła gościa uczniom klasy czwartej A, czwartej B, piątej B, szóstej B, siódmej B i C oraz dwóch klas ósmych. W żywej lekcji z Patronem uczestniczyło 130 uczniów naszej szkoły

1 marca

 

1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Projekt ustawy o ustanowieniu święta państwowego do Sejmu skierował śp. prezydent Lech Kaczyński w lutym 2010 r. Uzasadniając projekt Prezydent podkreślił swoje pragnienie, by święto 1 marca stało się hołdem dla Żołnierzy Wyklętych za „świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.

Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Sejm uchwalił w lutym 2011 r.

Żołnierze Wyklęci to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy od 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli „bandytami”, „faszystami” i „wrogami ludu”. Starano się wymazać ich z pamięci społeczeństwa.

Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio około 180 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich, zaś kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zapewniając aprowizację, schronienie i łączność.

Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach.

Poniżej przedstawiamy materiały dotyczące Żołnierzy Niezłomnych: sylwetki bohaterów podziemia, etiudy filmowe, wystawy, informacje na temat Żołnierzy Wyklętych.

Zapraszamy do lektury…

Linki do artykułów o Żołnierzach Niezłomnych:

- https://www.polska1918-89.pl/kategorie/sylwetki,571.html

- https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/66289,Zolnierze-Niezlomni-Zolnierze-Wykleci-cykl-etiud-filmowych.html

- https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/wystawy-elementarne/81975,Zolnierze-Wykleci-Podziemie-niepodleglosciowe-19441963-PLENG.html

- https://podziemiezbrojne.ipn.gov.pl/

- https://dzieje.pl/aktualnosci/zolnierze-wykleci-bohaterowie-polskiego-podziemia-niepodleglosciowego-z-lat-1944-1963

- https://epodreczniki.pl/a/zolnierze-niezlomni/Dp82K6yKW

- https://epodreczniki.pl/a/wprowadzenie/D1EzcUlEv

 

Zapraszamy również do wysłuchania pieśni "Biały Krzyż" w wykonaniu Amelii Resztak, uczennicy kl. 4b

    Dnia 3 marca 2020 r. uczniowie kl. 7a, 7b, 8a i 8b wzięli udział w sesji historycznej "Bohaterowie tacy jak Wy", która odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Sesja została zorganizowana w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

A4 Infociacho