Wychowanie patriotyczne
Kontakt z Nami
Dziennik
Otwórz Panel

Wspólnie z Ministrem Edukacji Narodowej - Dariuszem Piontkowskim, Szkoła Podstawowa nr 24 włącza się w akcję „Szkoła pamięta” poprzez działania upamiętniające ważne dla uczniów postacie, a także wydarzenia.

 

Serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w konkursie recytatorskim poezji patriotycznej organizowanym w ramach III Dnia z Biblioteką.

Konkurs zorganizowany jest dla dwóch kategorii wiekowych:

  • „Polska – nasza Ojczyzna” dla klas I-IV
  • „Historia Polski w poezji” dla klas V-VIII

Z danej klasy udział w konkursie recytatorskim może wziąć maksymalnie 3 uczniów. Recytacje oceniać będzie komisja konkursowa.

Prosimy o zgłaszanie recytatorów do biblioteki szkolnej w terminie do 7 listopada 2019 r. Konkurs odbędzie się 14 listopada 2019 r. od godz. 9.45. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i nagrody.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz Regulamin konkursu w bibliotece szkolnej.

Zapraszamy do udziału w konkursie!

Biblioteka szkolna

Dyrekcja szkoły, nauczyciele i wychowawcy zapraszają całą społeczność szkoły na 4. Nocną Milę Niepodległości. Szczegółowe informacje u nauczycieli wychowania fizycznego i na stronie organizatora.

bieg niepodleglosci

W dniu 17 września 2019 uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem Krystyną Klimek uczestniczyli w obchodach 80 rocznicy agresji Rosji na Polskę, które rozpoczęły  się Mszą św.

W dniu 13 września dzieci z oddziału „0” i klasy I „a” wzięły udział w uroczystych obchodach 4 Rocznicy utworzenia Litewsko – Polsko - Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.

 12 grudnia 2018 r. uczniowie klas VI i VII pod opieką wychowawczyń uczestniczyli w IV Rajdzie Pieszym im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”.

 „Vis” był dowódcą oddziału Narodowych Sił Zbrojnych w powiecie janowskim. Został zamordowany na Zamku Lubelskim przez Urząd Bezpieczeństwa. Podczas przesłuchań wykazał się heroiczną postawą. Nie wydał nikogo z konspiracji, dzięki temu kilkaset rodzin uniknęło śmierci i prześladowań. Miejsce pochówku bohatera pozostaje nieznane. 

Rajd został zorganizowany przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego przy współpracy z Muzeum Regionalnym w Janowie Lubelskim, Sekcją Sportowo-Obronną Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszeniem im. Kazimierza Wielkiego oraz Parkiem Rekreacji ZOOM Natury.

Uczestnicy Rajdu pokonali 11-kilometrową trasę, odwiedzili miejsca związane z historią „Visa” i z polskim podziemiem niepodległościowym, tablice i pomniki pamiątkowe w kościele i na rynku w Janowie Lubelskim. Mieli również okazję zobaczyć dom rodzinny Wincentego Sowy i wysłuchać wspomnień jego siostry podczas połączenia telefonicznego.

Była to niezapomniana żywa lekcja historii.

Kolejnym elementem rajdu były zajęcia sportowe w Parku ZOOM Natury. Pod okiem instruktorów z Sekcji Sportowo-Obronnej ZŻNSZ uczniowie przeszli szkolenie m.in. z zielonej taktyki. Wysłuchali także biografii „Visa” i prelekcji o polskim podziemiu niepodległościowym na Lubelszczyźnie.

Miłym akcentem na zakończenie był wspólny gorący posiłek i ognisko. Nasi uczniowie wrócili z rajdu zadowoleni i pełni wrażeń.

Aby uczcić Dzień Wszystkich Świętych dzieci z grupy 0 zapaliły znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Uczniowie dowiedzieli się o znaczeniu walki żołnierzy na różnych frontach oraz utrwalili sobie wiadomości o postaci dowódcy Józefa Piłsudskiego.

   Uczniowie kl 0  przygotowali plastyczne prace konkursowe na uczczenie rocznicy 100 - lecia Niepodległości. Dzieci narysowały postaci żołnierzy walczących o niepodległość Polski oraz głównego dowódcę Józefa Piłsudskiego ze swoim ukochanym koniem Kasztanką. Technika jaką wybrały to kolorowanie pastelami.

Polonez dla Niepodległej 

 

https://www.youtube.com/watch?v=DbMz8nMTJpk

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/DbMz8nMTJpk" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

W dniu 14 listopada 2018 r. Społeczność naszej  Szkoły zapisuje kolejną kartę Wielkich Obchodów setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości. ‘’Polonez dla Niepodległej ‘’ to inicjatywa, której celem było złożenie hołdu  Patronom  szkoły oraz wszystkim bohaterom,  którzy przyczynili się do odzyskania  wolności.   

W tak zaszczytnym  przedsięwzięciu  wzięło udział 150 uczniów szkoły z klas od  I  do VIII reprezentujących całą naszą społeczność..

Przy dźwiękach najpiękniejszego tańca  narodowego, uroczystego rozpoczęcia poloneza  „Dla Niepodległej” dokonała Pani Dyrektor Barbara Wanat oraz Pani Wicedyrektor Joanna Kahlan.  Korowód taneczny poprowadzili Michał Chamera  uczeń klasy VIII "b"  i  Natalia Król  uczennica klasy VIII "b" oraz w strojach lubelskich Stanisław Orzechowski  uczeń klasy VII "a" i  Ewa Krzyszycha  nasz gość. 

Zaangażowanie   dzieci i autorek  inicjatywy p. Marzeny Witeskiej i  p. Liliany Orzechowskiej   włożony wysiłek , pomysły  zogniskowane na ,,Niepodległej" przyniosły  dumę i radość.

Podziękowania Pani Dyrektor, wzruszenie  rodziców, uznanie  wychowawców i nauczycieli oraz zadowolenie z dobrze wykonanej pracy towarzyszyła  wszystkim, którzy podjęli się tego  zadania.

Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie, które po latach przypomni nam o naszym patriotyzmie i historii, w którą wpisaliśmy się także i my Społeczność Sp.24 w Lublinie.

GALERIA

A4 Infociacho