Nasze dokumenty
Kontakt z Nami
Dziennik
Otwórz Panel

W lubelskich bibliotekach od dnia 8 do 15 maja odbywa się wiele ciekawych imprez.

tydzienBiblioteki

Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna im. KEN w Lublinie (ul. Żołnierzy Niepodległej 1) z okazji Tygodnia Bibliotek zorganizowała loterię fantową, w której do wygrania są ciekawe nagrody - książki, gry i in. Wystarczy przyjść do Wypożyczalni i wziąć udział w losowaniu upominku.

Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu.

W 1858 roku Sienkiewicz rozpoczął naukę w warszawskim gimnazjum, uzyskując w 1866 roku świadectwo dojrzałości. Potem podjął studia na wydziale filologiczno-historycznym.

W 1869 roku zadebiutował jako dziennikarz. Publikował  w „Przeglądzie Tygodniowym",  „Gazecie Polskiej" oraz „Niwie". Jego pierwsza powieść drukowana w prasie to „Na marne", która powstała w 1871r.

Dużo podróżował m.in. po Ameryce, Afryce, zwiedził Hiszpanię, Włochy, Austrię i Francję.

Początek maja to trzy niezwykle ważne świąteczne dni.

 

1 MAJA - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja

Upamiętnia ono strajk robotników w Chicago z 1886 roku, którzy walczyli o ośmiogodzinny dzień pracy, godziwe warunki pracy i płacy. Protest został stłumiony przez policję, zginęło wielu demonstrantów. Święto zostało ustanowione w 1889 roku, a jego pierwsze obchody odbyły się w wielu krajach już w 1890 roku, również w Polsce. Święto Pracy jest w Polsce świętem państwowym od 1950 roku, wolnym od pracy.

W Kościele rzymskokatolickim dzień 1 maja jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących. 

plebiscyt

W głosowaniu czytelników na najciekawszą książkę wygrała powieść Carla.S.Lewisa “Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa“. Książka ta otrzymała 140 gwiazdek, czyli średnia ocena to 4,5. Drugie miejsce przypadło książkom Andrzeja Maleszki z serii “Magiczne drzewo“ (133 gwiazdki)a trzecie miejsce należy do Frances Hodgson Burnett i jej książki “Tajemniczy ogród“ (115 gwiazdek).

Kilka słów o zwycięzcy:

Cykl pt.Opowieści z Narniipowstał w latach 1949 –1954.Książki te są bardzo popularne, zostały sprzedane w ponad stu dwudziestu milionach egzemplarzy na całym świecie.

 “Lew, czarownica i stara szafa to fantastyczna opowieść o czwórce rodzeństwa, które przenosi się do tajemniczego świata Narnii , by podjąć tam walkę o wyzwoleniekrólestwa spod panowania okrutnej czarownicy.Narnii dzieci spotykają mówiące zwierzęta, postaci z mitologii greckiej i postaci z baśni irlandzkich i brytyjskich.

Opowieści z Narnii“ były wielokrotnie ekranizowane. Film “Lew, czarownica i stara szafaz 2005 powstawał także w Polsce, nad zamarzniętym Jeziorem Siemianowskim (znajdującym się na północ od Puszczy Białowieskiej).

Dziękujemy wszystkim głosującym.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona 23 kwietnia w ponad 100 krajach na całym świecie. To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa.
Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Pomysł organizacji święta zrodził się w Hiszpanii w 1926 roku.
UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii, ustanowiło to święto w 1995 roku w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Tytuł Światowej Stolicy Książki co roku przyznaje UNESCO jako wyróżnienie dla miasta, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki. Jako pierwsze miasto ten tytuł otrzymał Madryt. Jako pierwsze z miast w Polsce tytuł ten otrzymał Wrocław w 2016 roku. Tegoroczną Światową Stolicą Książki będzie stolica Gruzji Tbilisi.
Bardzo zachęcam do obejrzenia krótkich filmików o historii książki, do których linki znajdziecie poniżej:


 

ocalic

IX edycja Wojewódzkiego Konkursu  

  
Serdecznie zapraszamy do udziału w tradycyjnie już organizowanym przez naszą szkołę konkursie

Ocalić od zapomnienia … Mój bohater Państwa Podziemnego w latach 1939 – 1956”

Obecna edycja Konkursu została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. KEN.

Mamy nadzieję, że temat zainspiruje Was do twórczych poszukiwań śladów naszych Patronów - Partyzantów Lubelszczyzny i dostarczy Wam wielu satysfakcjonujących przeżyć. 

                                                  Organizatorzy Konkursu

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem - tutaj

Drogi Czytelniku,

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto przypomina o dniu urodzin słynnego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena (1805-1875). Ustanowione zostało w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi, aby promować literaturę dziecięcą oraz wspierać czytanie przez najmłodszych.

Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo. Przywilejem gospodarza jest decydowanie o temacie obchodów i zaproszenie wybitnego autora, który napisze wiadomość do dzieci z całego świata oraz znanego ilustratora, który zaprojektuje plakat.

Polska również była gospodarzem tego święta w 1979 roku, a hasło przewodnie obchodów brzmiało „Książka moim oknem na świat”.

Z tej okazji proponujemy Wam udział w plebiscycie na najciekawszą książkę dla dzieci. Oceńcie książki z umieszczonej listy przyznając im od 1 do 5 gwiazdek. Wygra książka, która otrzyma najwyższą ocenę.

Głosować możecie do dnia 10 kwietnia pod linkiem - TUTAJ

           Pan Adam Kwapiński  

25.03 2021on line odwiedził nas pan Adam Kwapiński, który jest jednym z najbardziej znanych polskich twórców gier planszowych. Zaprojektował takie gry jak Lords of Hellas, Nemesis i wiele innych. 

A4 Infociacho