Wydarzenia biblioteczne

Po raz kolejny Instytut Książki prowadzi akcję promocji czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Projekt realizowany ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Kampania Instytutu Książki realizowana jest od 2017 roku. Najpierw skierowana była do rodziców niemowlaków i przedszkolaków, od ubiegłego roku dotyczy również uczniów klas pierwszych. Uczniowie naszej szkoły rozpoczynający naukę w klasie pierwszej otrzymali Wyprawki Czytelnicze. Zawierały one książkę „Pierwsze abecadło”, broszurę „Książką połączeni, czyli uczymy się
czytać razem” oraz kreatywny alfabet.

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie organizowanym przez bibliotekę szkolną – „Mój ulubiony bohater literacki”. Wpłynęło bardzo dużo prac konkursowych. Komisja miała wielką trudność z wyłonieniem zwycięzców. Przy ocenie prac brała pod uwagę następujące kryteria: zgodność z tematem, trafność doboru środków wyrazu plastycznego, kompozycję na płaszczyźnie, inwencję twórczą, technikę wykonania, walory estetyczne pracy.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia prezentacji przygotowanych przez uczniów klas ósmych, w zakładce biblioteki, kartka z kalendarza.

ZAPRASZAMY!

czytaj to

Zachęcamy do skorzystania z możliwości czytania książek na smart fonach i czytnikach e-booków w akcji Czytaj PL.

Przedsięwzięcie  to promuje czytelnictwo w Polsce i poza jej granicami. Pierwsza edycja miała miejsce w 2013 roku, gdy Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Przez te lata akcja zaistniała na wszystkich kontynentach, skorzystało z niej kilkaset tysięcy osób z kilkudziesięciu tysięcy miejscowości i prawie 50 krajów z całego świata. Tylko w ubiegłym roku ponad 47 tysięcy użytkowników zrealizowało ponad 110 tysięcy wypożyczeń!

Wśród udostępnionych w tym roku 12 tytułów znajdują się książki nagrodzone i docenione przez krytyków oraz czytelników. Akcja rozpocznie się 2 listopada i potrwa do końca miesiąca.

Udział w tegorocznej akcji, która potrwa przez cały listopad, jest bardzo prosty: wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów.

Lista tytułów, szczegółowe informacje o przedsięwzięciu i instrukcja znajdują się na stronie akcji Czytaj PL

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia, w zakładce biblioteki, kartki z kalendarza. W każdym miesiącu opisujemy zmiany w przyrodzie oraz ważne święta. Można także poznać staropolskie przysłowia  oraz mało znane i zabawne święta. ZAPRASZAMY!

Tradycje  tego święta sięgają 1999 r., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego  zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, które przypadały na czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej  podnoszenie poziomu czytelnictwa, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych.

Tegoroczny MMBS przebiega pod hasłem: „Baśnie i legendy z całego świata”.

miesiac bibliotek

W lubelskich bibliotekach od dnia 8 do 15 maja odbywa się wiele ciekawych imprez.

tydzienBiblioteki

Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna im. KEN w Lublinie (ul. Żołnierzy Niepodległej 1) z okazji Tygodnia Bibliotek zorganizowała loterię fantową, w której do wygrania są ciekawe nagrody - książki, gry i in. Wystarczy przyjść do Wypożyczalni i wziąć udział w losowaniu upominku.

Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu.

W 1858 roku Sienkiewicz rozpoczął naukę w warszawskim gimnazjum, uzyskując w 1866 roku świadectwo dojrzałości. Potem podjął studia na wydziale filologiczno-historycznym.

W 1869 roku zadebiutował jako dziennikarz. Publikował  w „Przeglądzie Tygodniowym",  „Gazecie Polskiej" oraz „Niwie". Jego pierwsza powieść drukowana w prasie to „Na marne", która powstała w 1871r.

Dużo podróżował m.in. po Ameryce, Afryce, zwiedził Hiszpanię, Włochy, Austrię i Francję.

Początek maja to trzy niezwykle ważne świąteczne dni.

1 MAJA - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja

Upamiętnia ono strajk robotników w Chicago z 1886 roku, którzy walczyli o ośmiogodzinny dzień pracy, godziwe warunki pracy i płacy. Protest został stłumiony przez policję, zginęło wielu demonstrantów. Święto zostało ustanowione w 1889 roku, a jego pierwsze obchody odbyły się w wielu krajach już w 1890 roku, również w Polsce. Święto Pracy jest w Polsce świętem państwowym od 1950 roku, wolnym od pracy.

W Kościele rzymskokatolickim dzień 1 maja jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących.