Nasze dokumenty

Serdecznie zapraszamy Rodziców dzieci klas I-III szkół podstawowych oraz dzieci do udziału w bezpłatnych webinariach w ramach „Programu Jedz z Głową” finansowanego ze środków budżetu Miasta Lublin.

Zapraszamy do rejestracji na wydarzenia.

Zapraszamy Rodziców do zapoznania się z założeniami i realizacją Programu Jedz z Głową -> Prezentacja

Drodzy Rodzice,  trudna i przedłużająca się sytuacja związana z panującą pandemią jest źródłem stresu dla nas wszystkich. Edukacja zdalna i związana z tym izolacja, choć w tym momencie jest konieczna, często także nie sprzyjaja dobremu samopoczuciu.

Stres i obniżony nastrój dotyczy także dzieci. Często nie wiemy jak radzić sobie z tymi nowymi problemami, jak rozmawiać z dzieckiem o tym co aktualnie się dzieje w kraju i na świecie a naturalna ciekawość dziecka będzie skutkowała zadawaniem pytań, na które często trudno znaleźć odpowiedzi. Dlatego zostawiam Państwu artykuł, który mam nadzieję okaże się wsparciem.

Magdalena Hładuniuk- pedagog specjalny

Drodzy Rodzice

Wasze dzieci rozpiera energia, która nie znajduje ujścia w sytuacji gdy nie mogą wyjść z domu?
A może wręcz przeciwnie, brak ruchu powoduje u nich apatię i niechęć do nauki i działania? Przybywamy z pomocą ?

Drodzy Rodzice! jedz z glowa

Czy zastanawialiście się:

• Jakich argumentów użyć by zachęcić dziecko do jedzenia mniejszej ilości słodyczy?
  • Jak znaleźć czas i energię na to, co dla Was naprawdę ważne?
  • Gdzie znaleźć inspirację aby zrobić coś trochę inaczej, nie wywracając przy tym całego domu do góry nogami?

Mamy przyjemność zaprosić Was do udziału w nowej formule warsztatów edukacyjnych w Programie Jedz z Głową  które pozwolą Wam odnaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

bezpieczenstwo w sieci

Wystarczy włączyć przycisk zasilania, otworzyć jedną z kilku popularnych przeglądarek i już jesteśmy użytkownikami Internetu i innych szeroko dostępnych portali aukcyjnych, czatowych, rozrywkowych. Bardzo łatwo przy nieświadomym użytkowaniu doprowadzić do strat finansowych, szkód psychicznych, a nawet problemów z prawem – sprawa ta dotyczy rodziców, którzy nie przygotowali dzieci na prawidłowe i odpowiedzialne korzystanie z Internetu. Aby zapobiec tego typu konsekwencjom należy zwrócić większą uwagę na to gdzie i jak dzieci „surfują” po internetowym zaciszu.

„Życie nie jest problemem do rozwiązania tylko rzeczywistością do doświadczenia”.

Soren Kierkegaard

Dojrzewanie jest okresem poważnych zmian i zadań rozwojowych. To czas, kiedy nastolatek przeobraża się w osobę dorosłą.  Proces dorastania obejmuje zmiany w sferze fizycznej, psychicznej, społecznej i duchowej.

Nastolatek poszukuje i stara się określić swoją tożsamość. W tym okresie wycofanie z aktywności, pomieszanie emocjonalne czy też niepewność co do własnych kompetencji i możliwości, są objawem gruntownych zmian i wyznaczają prawidłowy przebieg w rozwoju.

Burza hormonalna u nastolatka jest związana z rozwojem fizycznym, prowadzącym do dojrzałości. Funkcjonowanie emocjonalne cechuje duża zmienność nastrojów, impulsywność, utrudniona kontrola emocji.

Ważną i zauważalną cechą tego okresu jest odrzucenie i krytykowanie tego, co proponują dorośli. Ten negatywizm jest symptomem rozpoczęcia nowej i niełatwej drogi do opracowania własnego planu działania i określenia jego kształtu.

Wyzwania i zadania stojące przed statystycznym nastolatkiem, związane są z jego wielowymiarowym rozwojem.

W marcu w naszej szkole skupiamy się szczególnie na profilaktyce uzależnień z uwzględnieniem zagrożeń płynących z nadmiernego i niewłaściwego korzystania przez dzieci i młodzież z sieci i nowoczesnych komunikatorów.

W dniach 6 i 7 marca mieliśmy przyjemność gościć Pana Roberta Turskiego, specjalistę od promowania pozytywnych zachowań użytkowników sieci (Internet, telefony komórkowe) oraz poszukiwania i proponowania wartościowych i nowoczesnych metod nauczania (gamifikacja, rozszerzona rzeczywistość, gry miejskie, itd.)

Akty cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem mediów elektronicznych - choć dokonywane są w witrualnym świecie, potrafią realnie wyrządzać bardzo dużą krzywdę. Jest to problem, który dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. Aby przestrzegać rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów, powstała Kampania „Chroń dziecko w sieci”. Została ona zorganizowana  przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawna Fundacja Dzieci Niczyje) oraz NASK w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet.