poniedziałek, 03 25th

Last updatePn, 18 Mar 2019 6pm

Wychowanie patriotyczne

VI edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych - Lubelska Retrospektywa Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci 1939 – 1989. Przywracamy pamięć.

W dniach 25-28 lutego 2018 r. odbywała się w Lublinie VI edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych - Lubelska Retrospektywa Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci 1939 – 1989. Przywracamy pamięć. 

Uczniowie naszej szkoły (klasy VI a i VI b) wzięli udział w drugim dniu retrospektywy w  Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego  w Lublinie. W spotkaniu uczestniczyli:

Arkadiusz Gołębiewski - reżyser i Dyrektor Festiwalu, Jacek Karczewski - Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Weronika Prażmo - laureatka konkursu „Młodzi dla

Historii” oraz przedstawiciele Wydziału Kultury Miasta Lublin, dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie. Wśród zaproszonych gości była także pani Marianna Krasnodębska, pseudonim

„Wiochna”, nagrodzona orderem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata i  pani Krystyna Marczewska, żona żołnierza oddziału Szarugi.

Uroczystość rozpoczął pokaz filmu w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego pt. „Kochankowie z Lasu”. Pokazany został również dokumentalny film Weroniki Prażmo pt. „Dar męstwa”, w którym autorka opowiada historię księdza Szczepańskiego.

Uczniowie naszej szkoły wysoko ocenili filmy. Najbardziej poruszyła ich historia miłości, która połączyła bohaterów podziemnej walki. W wywiadzie udzielonym Radiu Lublin powiedzieli, że zaskoczyło ich to, że w oddziałach partyzanckich młodzi ludzie mogli przeżywać pierwszą miłość, że darzyli się szacunkiem i wspólnie podejmowali trudne decyzje.

Po filmach i dyskusji, nastąpiła prezentacja o Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Tę część poprowadził pan Jacek Karczewski-dyrektor placówki. Powiedział, że muzeum przywraca honor zwykłym ludziom, którzy poświęcili swoje życie dla ojczyzny, a zginęli z piętnem wroga. Do powstającego muzeum zgłaszają się rodziny żołnierzy wyklętych, poszukujące swoich bliskich.

 

Jesteś tutaj: Start Wychowanie patriotyczne VI edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych - Lubelska Retrospektywa Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci 1939 – 1989. Przywracamy pamięć.