poniedziałek, 03 25th

Last updatePn, 18 Mar 2019 6pm

Wychowanie patriotyczne

Działania Szkoły Podstawowej nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w roku szkolnym 2017/2018.

Działania Szkoły Podstawowej nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci  Żołnierzy Wyklętych w roku szkolnym 2017/2018.

                1 marca w naszym kraju obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto Państwowe ustanowione na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 3.02.2011 r. Żołnierze Wyklęci to bohaterowie polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawili opór komunistycznej władzy polskiej, podporządkowanej ZSRR.

Z tej okazji również nasza szkoła uczestniczyła w inicjatywach upamiętniających los Żołnierzy Niezłomnych. Pod koniec lutego nasi uczniowie, wraz z Dyrekcją i nauczycielami, uczestniczyli w różnorakich wydarzeniach zorganizowanych w ramach Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Przywracamy Pamięć 1939-1989 w Lublinie.

W ramach festiwalu 26 lutego 2018r. uczniowie klas VIa i VIb, pod opieką p. E. Wróbel i p. M. Dermanowskiej, wzięli udział w projekcji filmu „Kochankowie z lasu”, „Młodzi dla Historii” – relacja uczestniczki „Wolność i niezawisłość” oraz obejrzeli prezentację o Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Projekcje filmów obyły się w Zespole Szkół nr 1 im. Wł. Grabskiego w Lublinie. Również tego samego dnia tj. 26 lutego 2018r klasy VIIa i VIIb, wraz z p. Dyrektor B. Wanat oraz wychowawcami, w Galerii Radia Lublin obejrzeli historyczną wystawę autorstwa Arkadiusza Gołębiewskiego „Twarze Polski”.

Z kolei 28 lutego Pani Dyrektor oraz nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w panelu zorganizowanym przez Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność. Tematem spotkania były „Aktywizacja lokalnych środowisk pozarządowych” oraz „Solidarność według Krzysztofa Wyszkowskiego”. W panelu eksperckim udział wzięła m.in. przedstawiciel Narodowego Instytutu Wolności Barbara Konarska.

1 marca 2018 r. delegacja naszych uczniów z Panią Dyrektor, wraz z pocztem sztandarowym, wzięła udział w uroczystościach przy tablicy w Bramie Zamkowej oraz pod Pomnikiem Zaporczyków na Placu Zamkowym w Lublinie. W uroczystości uczestniczyli m.in. Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek oraz przedstawiciele Prezydenta Miasta Lublin. Wydarzenie zostało uświetnione Ceremoniałem Wojskowym z Apelem Pamięci. Nasi uczniowie zapalili znicze przy Tablicy i pod Pomnikiem i w ten sposób uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych, którzy zginęli w obronie naszej państwowości.

2 marca w naszej szkole został zorganizowany Apel poświęcony pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Wszyscy uczniowie klas IV-VII mieli okazję obejrzeć film dokumentalny pt. „Inka – zachowałam się jak trzeba” oraz wysłuchać piosenek o Żołnierzach Wyklętych. Prezentacja została przygotowana przez Panią Wicedyrektor Joannę Kahlan. Pani Dyrektor przedstawiła wszystkim krótką historię obchodów dnia 1 marca jako Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Wspomniała o tragicznych losach naszych bohaterów z Lubelszczyzny oraz o losach „Inki”. Apel uświetniła wystawa, przygotowana przez p. E. Stawarz, ukazująca losy Żołnierzy Niezłomnych.

Odbyły się lekcje i projekcje materiałów dotyczące historii i pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Również 2 marca p. E. Stawarz uczestniczyła w konferencji poświęconej poszukiwaniom Żołnierzy Niezłomnych zorganizowaną przez IPN Oddział Lublin. Swoje prelekcje przedstawili Dyrektor IPN o/Lublin p. M. Krzysztofik, p. A. Piekarz, p. D. Piekaruś oraz p. Ł. Pasztelaniec. Konferencja spotkała się z żywym zainteresowaniem, zwłaszcza tematyka dotycząca poszukiwań miejsc pochówków ofiar systemu komunistycznego na Lubelszczyźnie oraz prac poszukiwawczych na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie. Warto odnotować, iż w konferencji uczestniczyła wnuczka jednego z Żołnierzy Wyklętych kpt. Stanisława Biziora ps. „Eam”.

Jesteś tutaj: Start Wychowanie patriotyczne Działania Szkoły Podstawowej nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w roku szkolnym 2017/2018.