Logopeda
Spacer po szkole   
Dziennik
Otwórz Panel


 12 grudnia 2018 r. uczniowie klas VI i VII pod opieką wychowawczyń uczestniczyli w IV Rajdzie Pieszym im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”.

 „Vis” był dowódcą oddziału Narodowych Sił Zbrojnych w powiecie janowskim. Został zamordowany na Zamku Lubelskim przez Urząd Bezpieczeństwa. Podczas przesłuchań wykazał się heroiczną postawą. Nie wydał nikogo z konspiracji, dzięki temu kilkaset rodzin uniknęło śmierci i prześladowań. Miejsce pochówku bohatera pozostaje nieznane. 

Rajd został zorganizowany przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego przy współpracy z Muzeum Regionalnym w Janowie Lubelskim, Sekcją Sportowo-Obronną Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszeniem im. Kazimierza Wielkiego oraz Parkiem Rekreacji ZOOM Natury.

Uczestnicy Rajdu pokonali 11-kilometrową trasę, odwiedzili miejsca związane z historią „Visa” i z polskim podziemiem niepodległościowym, tablice i pomniki pamiątkowe w kościele i na rynku w Janowie Lubelskim. Mieli również okazję zobaczyć dom rodzinny Wincentego Sowy i wysłuchać wspomnień jego siostry podczas połączenia telefonicznego.

Była to niezapomniana żywa lekcja historii.

Kolejnym elementem rajdu były zajęcia sportowe w Parku ZOOM Natury. Pod okiem instruktorów z Sekcji Sportowo-Obronnej ZŻNSZ uczniowie przeszli szkolenie m.in. z zielonej taktyki. Wysłuchali także biografii „Visa” i prelekcji o polskim podziemiu niepodległościowym na Lubelszczyźnie.

Miłym akcentem na zakończenie był wspólny gorący posiłek i ognisko. Nasi uczniowie wrócili z rajdu zadowoleni i pełni wrażeń.

Aby uczcić Dzień Wszystkich Świętych dzieci z grupy 0 zapaliły znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Uczniowie dowiedzieli się o znaczeniu walki żołnierzy na różnych frontach oraz utrwalili sobie wiadomości o postaci dowódcy Józefa Piłsudskiego.

   Uczniowie kl 0  przygotowali plastyczne prace konkursowe na uczczenie rocznicy 100 - lecia Niepodległości. Dzieci narysowały postaci żołnierzy walczących o niepodległość Polski oraz głównego dowódcę Józefa Piłsudskiego ze swoim ukochanym koniem Kasztanką. Technika jaką wybrały to kolorowanie pastelami.

                W dniu 9 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyły się główne uroczystości z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W uroczystościach wzięli udział Patroni Szkoły – Partyzanci Lubelszczyzny kpt. Jan Gromadzki (AK), Zdzisław Bednarczyk (Prezes AK Koła Podole), mjr Czesław Siepsiak (AK), Jan Kusz (członek BCh), Pani Marianna Krasnodębska – żołnierz AK, Pani Magdalena Rozenbajgier (Przewodnicząca Rady Rodziców) oraz nauczyciele, uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły.

Dnia 14 listopada klasy 0-3 uczciły 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Klasa II a przygotowała program „Dla Niepodległej” pod kierunkiem pani M. Buczek i E. Suseł. Krążący wśród dzieci reporter rozpytywał o ich wiedzę na temat patriotyzmu, niepodległości i symboli narodowych.

W dniu 9 listopada 2018r. społeczność naszej szkoły wzięła udział w organizowanej przez MEN Ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” o godzinie 11.11. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Uczniowie klasy I A odwiedzili 8 listopada Wojewódzką  Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego. Tam zwiedzili wystawę poświęconą 100- leciu Związku Harcerstwa Polskiego przypadającą w rocznicę 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po raz kolejny dostali ciekawą lekcję historii poświęconą nie tylko harcerstwu, ale też dziejom Polski i jej drodze do odzyskania niepodległości. Następnie odbyły się warsztaty, podczas których dzieci wykonały rozety niepodległościowe na Święto Niepodległości.

 W dniach 6-7.11.2018 biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów i ich rodziców wystawę książek historycznych, jakie znajdują się w naszej bibliotece. Wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć bardzo wiele ciekawych, pięknych i bardzo wartościowych wydań literatury historycznej. Zaprezentowano książki opisujące dzieje naszego kraju, życie i osiągnięcia wybitnych Polaków, a nawet gry i filmy edukacyjne poświęcone dziejom Polski. Wystawa prezentowała księgozbiór historyczny przeznaczony dla uczniów klas I-III oraz dla uczniów klas IV-VIII i cieszyła się dużym zainteresowaniem.

24 października dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klas I a i I b pod opieką swoich wychowawczyń obejrzały w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego, widowisko baletowe, przygotowane z okazji Jubileuszu 100 -lecia odzyskania przez Polskę niepodległości,  przez Społeczne Ognisko Baletowe w Lublinie oraz Szkołę Baletową  im. R. Turowicza w Warszawie. Była to piękna i pouczająca lekcja historii, która została zaprezentowana poprzez różnorodne formy przekazu historycznej wiedzy.

18 października 2018 r. dzieci z Przedszkola nr 4 w Lublinie odwiedziły naszą bibliotekę szkolną. Odbyła się u nas lekcja historii pt. „100 lat niepodległej Polski”. Dzieci brały bardzo czynny udział w zajęciach, chętnie odpowiadały na pytania i były bardzo zainteresowane tematem. Zaśpiewały również piękną piosenkę patriotyczną. Przedszkolakom zostały zaprezentowane również książki o tematyce historycznej, dostępne w naszej bibliotece. Dzieci mogły obejrzeć wszystkie publikacje, a niektóre z nich nawet wypożyczyły. Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy ponownie.

A4 Infociacho