Wychowanie patriotyczne

Ogólnopolski Konkurs Literacki „Płynąć pod prąd”

Paulina Bałaban, uczennica klasy VIII "a" zdobyła II miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Płynąć pod prąd” za pracę pt. „Wiochna – Niezłomna z Lubelszczyzny” (o pani Mariannie Krasnodębskiej), napisaną pod kierunkiem pani Elżbiety Wróbel.

Wręczenia nagród odbyło się 3 października 2018 roku w Gdańsku podczas XX Zjazdu Klubu Herbertowskich Szkół. Do Gdańska razem z Pauliną pojechała pani dyrektor Barbara Wanat,
nauczycielka języka polskiego pani Elżbieta Wróbel i koleżanka z klasy Pauliny – Marta Szwajkowska.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Bożego Ciała w Gdańsku. Następnie zgromadzeni goście, uczniowie i nauczyciele udali się do XX Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta, gdzie został zorganizowany Ogólnopolski Turniej Debat Oksfordzkich.

Dalsza część uroczystości odbywała się w Europejskim Centrum Solidarności. Po części oficjalnej goście zgromadzeni w auli ECS wysłuchali przesłania do młodzieży nagranego przez żonę Poety Katarzynę Herbert oraz listu od pana Andrzeja Dudy – Prezydenta RP, odczytanego przez Dyrektora XX LO w Gdańsku..

Laureaci konkursu otrzymali nagrody i dyplomy z rąk siostrzeńca Poety – prof. Rafała Żebrowskiego, pana Wojciecha Kalickiego  - Przewodniczącego Stowarzyszenia Klubu Herbertowskich Szkół oraz pani Elżbiety Kielman - Prezesa Stowarzyszenia Ojczyzny Polszczyzny. Odczytany został również list gratulacyjny do laureatów od Honorowego Przewodniczącego Jury prof. Jana Miodka.

Po uroczystości uczestnicy obejrzeli wystawę w ECS poświęconą Solidarności i ruchom opozycyjnym. Następnie zwiedzali Stare Miasto. Wieczorem w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim obejrzeli przedstawienie pt. „Apokalipsa. U wrót doliny”.